Dvadeset miliona samo za poruke

Bez autora
Nov 20 2011

Građani Srbije godišnje provedu 8,8 milijardi minuta pričajući mobilnim telefonima i pošalju gotovo deset milijardi SMS poruka. Svaki od 9,92 miliona korisnika mobilne telefonije u našoj zemlji na razgovor u proseku utroši 891 minut i pošalje 978 poruka. Da SMS poruka košta samo dva dinara, to bi značilo da samo na ovo „zadovoljstvo“ utrošimo 20 milijardi dinara godišnje, odnosno 200 miliona evra.Ipak, podaci Repubičke agencije za elektronske komunikacije RATEL pokazuju da tržište mobilne telefonije lagano ulazi u zasićenje. Ukupan broj korisnika mobilne telefonije u 2010. nije značajnije povećan u poređenju sa 2009. i iznosi 9.915.348, dok se tokom prethodne tri godine beleži usporen rast.

Dvadeset miliona samo za porukeGrađani Srbije godišnje provedu 8,8 milijardi minuta pričajući mobilnim telefonima i pošalju gotovo deset milijardi SMS poruka!

Svaki od 9,92 miliona korisnika mobilne telefonije u našoj zemlji na razgovor u proseku utroši 891 minut i pošalje 978 poruka. Da SMS poruka košta samo dva dinara, to bi značilo da samo na ovo „zadovoljstvo“ utrošimo 20 milijardi dinara godišnje, odnosno 200 miliona evra.

Ipak, podaci Repubičke agencije za elektronske komunikacije RATEL pokazuju da tržište mobilne telefonije lagano ulazi u zasićenje.

- Ukupan broj korisnika mobilne telefonije u 2010. nije značajnije povećan u poređenju sa 2009. i iznosi 9.915.348, dok se tokom prethodne tri godine beleži usporen rast - navodi se u godišnjem izveštaju RATEL.

Precizni podaci za 2011. znaće se tek dogodine, ali se ne očekuje značajnije povećanje broja korisnika. Kako sada stvari stoje, broj korisnika i dalje nadmašuje broj stanovnika: na 100 žitelja Srbije aktivna su 132 mobilna telefona. Oko trećine korisnika svoj račun plaća nakon utrošenih minuta (postpejd), dok dve trećine funkcioniše „na kredit“, kao pripejd korisnici.

Naravno, u regionu nas, a i šire, uveliko nadmašuju Crnogorci: prema zvaničnim podacima broj korisnika mobilne telefonije u Crnoj Gori iznosio je 1,24 miliona, što znači da na 100 stanovnika dolazi 199 mobilnih telefona.

U Srbiji posluje tri operatora: MTS „Telekoma Srbije“, „Telenor“ i „Vip mobajl“. Sredinom ove godine korisnici mobilnih telefona u Srbiji dobili su novu mogućnost - da zadrže svoj broj i promene mrežu. Tako je od 1. jula do 1. novembra ove godine zabeleženo 20.328 prenosa brojeva iz mreže jednog u mrežu drugog mobilnog operatora. Samo tokom oktobra uspešno je izvršeno 5.825 prenosa.

„VIP mobajl“ je operator koji je poslednji ušao na tržište Srbije, počevši sa radom sredinom 2007. godine.

- Od jula do oktobra, tokom prva tri meseca aktivne usluge prenosa broja, 46 odsto od ukupno 14.503 prenetih brojeva došlo je u „Vip“ mrežu, dok je, istovremeno, „Vip“ primio manje od sedam odsto ukupnog broja zahteva za odlazak iz mreže - rečeno je „Novostima“ u ovoj kompaniji.

Od visine uplaćenog kredita zavisi korišćenje mobilnih usluga kod pripejda. Ovo su uglavnom korisnici koji imaju povremenu potrebu za korišćenjem telefona.

- Pripejd korisnici su najčešće mladi ljudi koji nemaju stalna mesečna primanja, pa im je ova opcija najpovoljnija i zadovoljava njihove potrebe - ističu u MTS.

Sva tri operatora trude se da različitim vrstama pripejd paketa privuku nove korisnike, nudeći razne dodatne usluge, minute, SMS poruke, internet, povoljniji roming i slično.

- Svi koji se opredele za postpejd imaće povoljnije cene saobraćaja, ali i mesečnu obavezu plaćanja računa - ističu u „Telenoru“, koji, prema poslednjim podacima, ima 40 odsto korisnika koji utrošene minute plaćaju putem računa.

I u postpejd tarifama mobilni operatori se utrkuju ko će privući više korisnika: nude se atraktivni modeli telefona čak i za jedan dinar, što, po pravilu, kod svih podrazumeva korišćenje „skupljih“ paketa, odnosno viših mesečnih računa. Za tržišnu utakmicu koriste se i aduti poput kvaliteta mreže, dobre ponude najsavremenijih telefona, povoljnih cena rominga, posebnih paketa za biznis korisnike, jeftinih ili besplatnih razgovora u mreži, neograničenog interneta.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik